Warto wiedzieć
Wytyczne GIS w przypadku pojawienia się w ośrodku leczniczym osoby z podejrzeniem zachorowania na odrę PDF Drukuj Email
czwartek, 14 marca 2019 17:55

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Odra jest wysoce zakaźną chorobą wirusową szerzącą się drogą powietrzno-kropelkową. Osoba, która wcześniej nie chorowała na odrę i nie była szczepiona przeciw odrze jest podatna na zakażenie i w przypadku styczności z osobą chorą ulegnie zakażeniu z prawdopodobieństwem wynoszącym ok. 98%.
Osoba zakażona wirusem odry jest zakaźna dla otoczenia jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek klinicznych objawów choroby (nawet do 5 dni przed wystąpieniem wysypki), z największym nasileniem zakaźności w okresie 2-3 dni przed wystąpieniem wysypki odrowej, tj. w okresie występowania wstępnych niecharakterystycznych objawów: gorączki, nieżytu dróg oddechowych (nieżyt nosa i suchy kaszel) i zapalenia spojówek.

 

Więcej…
 
To samo stadium zaawansowania raka pęcherza u kobiety rokuje gorzej niż u mężczyzny PDF Drukuj Email
piątek, 22 grudnia 2017 08:05

wywiad z Prof. Jakubem Dobruchem
Źródło: www.termedia.pl

 

Kobiety rzadziej chorują na raka pęcherza moczowego, ale wyniki ich leczenia są gorsze niż mężczyzn niezależnie od stadium zaawansowania choroby. Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że cystektomii wykonuje się mniej u kobiet niż u mężczyzn, podobnie rzadziej stosowana jest chemioterapia uzupełniająca - mówi prof. Jakub Dobruch z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.
Kobiety zapadają na raka pęcherza z trochę innych przyczyn niż mężczyźni. Pewną rolę odgrywają tu uwarunkowania natury hormonalnej. W jaki sposób wpływają one na zachorowania na raka pęcherza u kobiet?

Więcej…
 
Genetyka stołu PDF Drukuj Email
środa, 21 grudnia 2016 08:00

Badania mówią wyraźnie: członkowie jednej rodziny, choćby mieszkali daleko od siebie, kupują w sklepie te same produkty. Dlatego ważniejsza od uwarunkowań genetycznych jest genetyka stołu − mówi prof. dr hab. Artur Mamcarz, kardiolog, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM.

Wszyscy wiedzą, że nie należy palić, trzeba zdrowo jeść i często się ruszać. A jednak liczba otyłych ludzi rośnie...

Bo wiedzieć nie oznacza stosować. Budowanie nawyku zdrowego stylu wiąże się ze zmianą całej strategii swojego życia. Jeżeli człowiek postanawia, że chce aż tak wiele zmienić, musi na to znaleźć czas, ochotę, możliwości, akceptację w domu. Musi zbudować w sobie wewnętrzną zgodę, np. na to, że nie zajmie się dziećmi, nie pomoże rodzicom, tylko pójdzie pobiegać albo poćwiczyć. Zacznie świadomie kupować określone produkty. Przykładowo – jeżeli będzie jadł mięso, to takie, które jest nieprzetworzone. Są ludzie, którzy uważają, że dieta pudełkowa może odmienić ich los. Bo nie mają czasu czytać opakowań na produktach, pracują w korporacji, nieźle zarabiają. Wobec tego serwują sobie dietę pudełkową na ileś tam kalorii. Tyle tylko, że dieta pudełkowa nie zbuduje zdrowego nawyku. Będzie to jedzenie nieświadome. Poza tym oprócz tego, co w pudełku, trudno jest czegoś sobie nie podgryzać: tutaj coś zjedzą na spotkaniu służbowym albo pójdą na kawę z ciastkiem z przyjaciółką. Mówią sobie: "Raz zgrzeszę, moja żona robi świetną szarlotkę". W budowaniu nawyku ważna jest świadoma zmiana zachowania, a nie gotowe pudełka z jedzeniem.

Więcej…
 
Wszystko o cukrzycy PDF Drukuj Email
czwartek, 24 listopada 2016 08:33

Cukrzyca jest przewlekłym schorzeniem, którego przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Za mała ilość insuliny w organizmie powoduje zaburzenia w zakresie wykorzystania glukozy przez komórki organizmu, co powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi (hiperglikemię) oraz wydalanie glukozy wraz z moczem.

Co trzeba i warto wiedzieć o cukrzycy można przeczytać w artykule Wszystko o cukrzycy
Źródło: Medonet.pl